چند وقتی است که مستند کیهان(کازموس) یک اودیسه فضازمانی Cosmos: A Spacetime Odyssey در حال پخش است. این مجموعه مستند که یادگار کارل ساگان(از بزرگترین مروجان علم) است، با طرحی نو، جذاب و زبانی ساده به مسائل علم خصوصا نجوم می‌پردازد. البته فقط مباحث کیهانی و آسمان‌شناسی نیست، از هر چیزی به جای خود سخن گفته می‌شود.

شاید قسمت دوم(از فصل اول) برای علاقه‌مندان به فرگشت مهم‌تر باشد. چرا که این قسمت اساسا به فرگشت حیات و انتخاب طبیعی می‌پردازد.

داستان از ۳۰ هزار سال پیش شروع می‌شود، زمانی که انسان‌ها برای تامین امنیت و شکار دست به اهلی کردن حیوانات زدند. این‌که چگونه گرگ‌ها آزادی خود را با غذا معامله می‌کنند و رفته‌رفته توسط انتخاب مصنوعی به دست انسان اهلی(سگ) می‌شوند. این داستان اهلی شدن اجداد سگ‌های امروزی را می‌توان به تمام چیزهای رام شده توسط انسان تعمیم داد.

سپس تایسون این مسئله را مطرح می‌کند که وقتی انسان می‌تواند با انتخاب‌های خود، گرگ‌های وحشی را طی ۱۵ هزار سال به سگ‌های اهلی تبدیل کند، طبیعت در مدت میلیاردها سال چه می‌تواند بکند؟ تنازع بقا بین خرس سفید و خرس قهوه‌ای، مثالی است که نیل دی‌گرس تایسون برای نشان دادن انتخاب طبیعی و مفهوم جهش تصادفی بیان می‌کند. جهش‌ها کاملا تصادفی‌اند و همیشه اتفاق می‌افتند اما محیط به آنهایی پاداش می‌دهد که شانس بقا را افزایش می‌دهند.... این تکامل به دست انتخاب طبیعی است.

در ادامه یکی از مباحث جالب مطرح می‌شود: چرا دوست داریم فکر کنیم ما خاص هستیم؟ چرا از خویشاوندی با شامپانزه‌ها خجالت می‌کشیم؟ به هرحال دی‌ان‌ای دروغ نمی‌گوید. کل موجودات با یکدیگر خویشاوند هستند، ما با باکتری‌ها و درخت‌ها تا گوریل و گرگ خاکستری فامیل هستیم. به قول نیل شوبین، دستور ساخت بدن ما انسان‌ها با عروس دریایی‌ها یکی است اما فقط کمی پیچیده‌تر.

بعد از درخت حیات، نوبت به یک مثال معروف دیگر می‌رسد برای توضیح این که چرا زندگی نیازی به طراح هوشمند ندارد: داستان فرگشت چشم‌ها. از دریا به خشکی. به چهار میلیارد سال پیش برمی‌گردد، زمانی که بینایی با چشم وجود نداشت. رفته‌رفته محیط به موجوداتی اجازه بقا می‌داد که می‌توانست نورها را تشخیص دهند. همین ویژگی بود که باعث شد حیات از زیر آب به سطح آن بیاید. بعد از چند هزار سال، چیزی که به چشم‌های امروزی شباهت دارند، پدید آمد.

برخی ادعا می‌کنند که تکامل، تنها یک نظریه است، مثل اینکه تنها یک گمان باشد. نظریه تکامل، مثل نظریه گرانش یک حقیقت علمی است. تکامل واقعا اتفاق افتاد. پذیرش خویشاوندی ما با تمام حیات موجود در زمین تنها علم محض نیست. به نظر من، تجربه معنوی تعالی بخشیست.

دانلود مستقیم مستند کازموس . فصل اول . قسمت دوم

زیرنویس

در ویکی‌پدیا